شروین سوری مشاور و مجری پروژه های فناوری اطلاعات

Shervin Souri Consultant And Executer Of IT Project

تاریخ انتشار: ١٣٩۵/٠٣/٢۵

شروین سوری، دبیرکل موسسه نصر در گفت‌وگو با «شهروند» از اهدافشان می‌گوید:

مصاحبه با روزنامه شهروند:دورهمی چند مخترع جوان و دغدغه توسعه کشور
لیلا مهداد| دنیای امروز، دنیای فناوری و تکنولوژی است و تمام جوامعی که داعیه‌دار توسعه هستند در این مسیر گام برداشته و به دستاوردهایی نیز رسیده‌اند و به تبع همین دستاوردهاست که نام توسعه‌یافته را برای خود برگزیده‌اند. در این میان اگر جوامعی خواهان این نام باشند باید در وهله اول در مسیر فناوری گام بردارند. کشور ما نیز به نوبه خود در حد توان در این مسیر پا گذاشته و به همت جوانانش دستاوردهایی داشته اما شنیدن خبر این‌که جوانانی مخترع از همان سنین پایین دغدغه توسعه کشور را داشته باشند آدم را به وجد می‌آورد. جوانانی که نام «نصر» را برای مجموعه‌شان در نظر گرفته‌اند و  اهداف بزرگی در سر دارند. در ادامه صحبت‌های شروین سوری، دبیرکل مجموعه نصر را که در گفت‌وگویی با «شهروند» شرکت کرده می‌خوانید.  
می‌پرسم سمن‌هایی که جوانان راه‌اندازی کرده و امروز به جایگاهی رسیده‌اند، اکثرا از دورهمی‌های جوانان شکل گرفته‌اند؛ دورهمی‌های هدفمند. مجموعه نصر چگونه و با چه ایده‌ای کلید خورد؟  
شروین سوری هم از دورهمی چند مخترع و مبتکر که در جشنواره‌ها با هم آشنا شده بودند، می‌گوید...
ما تعدادی جوان دانشجو، دانش‌آموز مخترع و مبتکر بودیم که در جشنواره خوارزمی و نخبگان استان البرز با هم آشنا شده بودیم و از آن‌جایی که در آن دوران وضع به‌گونه‌ای بود که حمایتی از مخترعان جوان نمی‌شد و بیشتر بحث نظارت مطرح بود، ما گروهی تشکیل دادیم تا در سایه آن بتوانیم اهداف و فعالیت‌هایمان را دنبال کنیم. البته از آن‌جایی که امکان تهیه مکانی برای پیگیری فعالیت‌هایمان نداشتیم، در مسجدی جلسات‌مان را تشکیل می‌دادیم و به بحث و گفت‌وگو می‌نشستیم. تا این‌که به مرور زمان توانستیم مجوز تشکیل سمنی را از سازمان ملی جوانان  بگیریم و برای همین از‌ سال ٨٦ به صورت رسمی به‌عنوان تشکلی مردم‌نهاد در استان البرز  فعالیت‌هایمان را ادامه دادیم. با انحلال سازمان ملی جوانان کرج- هنوز در سطح کشوری حذف نشده بود- اهداف‌مان را از طریق سازمان ملی جوانان تهران پیگیری کردیم.
می‌پرسم مجموعه نصر حاصل دغدغه عده‌ای جوان مخترع بوده، هدف این جوانان چه بود و چطور به دغدغه‌هایشان پاسخ دادند؟
او از  مسیر طولانی مجموعه می‌گوید؛ از ایجاد اعتماد تا شرکت در نمایشگاه‌های مختلف و برگزیده شدن  به‌عنوان تشکل برتر استان البرز در دو‌سال پیاپی...
در همان دورهمی دوستان بود که دغدغه‌های جوانانی همانند خودمان مطرح شد و اهمیت این دغدغه‌ها باعث شد مجموعه‌ای همچون نصر شکل بگیرد. در آن دوران هدف پیش روی مجموعه نصر توسعه فناوری و محصولات فناورانه بود. مجموعه‌ای که به مرور زمان توانست برای خود دفتری دست و پا کند و فعالیت‌ها و اهدافش را به دیگران بشناساند؛ شناختی که در ابتدا محدود به سازمان ملی جوانان سابق بود و گذر زمان آن را به ادارات دولتی کشاند. اعتمادی که مشارکت در پروژه‌ها را در پی داشت و اجرای چند کنفرانس بین‌المللی را به مجموعه نصر سپرد. خوب ظاهرشدن در هریک از این عرصه‌ها باعث شد مجموعه دست به انتشار نشریه‌های علمی- پژوهشی بزند. مجموعه نصر در همان ابتدا تصمیم گرفته بود از افراد خلاق و کسانی که ایده‌ای دارند، حمایت کند تا بتوانند محصول خود را به‌عنوان یک تکنولوژی در بازار و حتی دنیا معرفی کنند. البته جای بسی خوشحالی است که طی ١٠-٩ سالی که مجموعه پا گرفته، موفقیت‌هایی را در کارنامه خود دارد و توانسته در جهت حمایت از مخترعان برای تعدادی  از آنها وام بگیرد تا به این وسیله این افراد بتوانند کارهایشان را پیش ببرند. طی این سال‌ها مسابقات برنامه‌نویسی و بازی‌های کامپیوتری را برای علاقه‌مندان برگزار کردیم و تقریبا در تمام نمایشگاه‌های ملی و بین‌المللی تهران و البرز حضور فعال داشته‌ایم؛ چه نمایشگاهای هفته پژوهش مربوط به وزارت علوم و چه نمایشگاه دیجیتال وزارت ارشاد و چه نمایشگاه الکامپ. در تمام این نمایشگاه‌ها سعی داشتیم کارها و فعالیت‌هایمان را معرفی کنیم و خوشبختانه دو‌سال پیاپی جزو تشکل‌های برتر استان البرز در حوزه علمی – پژوهشی بودیم. درحال حاضر ثمره این فعالیت‌ها ١٨٠٠ عضو فعال در مجموعه است که همگی سعی دارند در مسیر توسعه کشور گامی بردارند.
شما از ١٨٠٠ عضو فعال مجموعه نصر گفتید، این اعضا چگونه با مجموعه آشنا شده و توانسته‌اند در راستای اهداف مجموعه گام بردارند؟
سوری از شرکت در نمایشگاه‌ها برای عضوگیری می‌گوید ...
مجموعه نصر در نمایشگاه‌های مختلف حضور می‌یافت و اهداف و کارهایش را معرفی می‌کرد و همین رویه باعث عضوگیری از میان علاقه‌مندان شد، اعضایی که در نمایشگاهای مختلف دیجیتال و تمام نمایشگاه‌های سازمان‌های مردم نهاد شرکت می‌کردند و در همان‌جا با فعالیت‌های نصر آشنا و علاقه‌مند به همکاری می‌شدند. درواقع مجموعه برای این اعضا فضایی فراهم می‌آورد تا ایده‌های خود را مطرح کنند و خوشبختانه استقبال خوبی از ارایه  برنامه‌ها و طرح‌ها شده است. بعد از مطرح شدن ایده‌ها، مجموعه از آنها حمایت می‌کند و تجربیات خود را در اختیار افرادی که ایده‌هایشان را مطرح کرده‌اند، می‌گذارد. همین رویه باعث شده مجموعه به صورت نفر به نفر تبلیغ شود و جایگاه خود را میان مخاطبان بیابد.   
چگونگی دسته‌بندی طرح‌ها  سوال بعدی من است.
او از کمک‌های بلاعوض و وام‌هایی با‌ درصد پایین و در نهایت از مجموعه‌ای به نام همفکر کرج می‌گوید...
مجموعه فارغ از این‌که طرحی برای شرکت در مسابقات یا ارایه در برنامه‌ها و رویدادهای مجموعه ارایه شده، طرح‌های پیشنهادی و ارایه شده را بررسی می‌کند. در این بررسی است که مشخص می‌شود چه طرح‌هایی نیاز به کمک‌های بلاعوض دارند. مجموعه این طرح‌ها را به سازمان‌هایی که از این طرح‌ها حمایت می‌کنند ارایه می‌کند و در سطح استانی تا سقف یک‌میلیون و در سطح کشوری تا سقف ١٠‌میلیون تومان به این طرح‌ها کمک می‌شود. گروهی از افرادی که به مجموعه مراجعه می‌کنند خواهان این هستند که به‌عنوان یک استارتاپ خودشان شروع به کار کنند و از آن‌جایی که این کارها به خودی خود درآمدزا هستند برای شروع به کار به سازمان‌ها و مراکزی معرفی می‌شوند تا بتوانند از وام‌هایی با ‌درصد پایین سود بهره ببرند، البته مجموعه در تمام این پروسه حمایت‌های معنوی خود را از این افراد دریغ نمی‌کند. در میان همه این افراد کسانی نیز هستند که ایده‌ای ندارند ولی علاقه‌مند هستند برای همین نصر،حمایت از مجموعه‌ای  به نام «همفکر کرج» به مدیریت حمید توکلی را ترتیب داده است(لازم به توضیح است که شروین سوری یکی از حامیان این طرح می باشد.) تا این افراد در آن‌جا خلاق بودن را بیاموزند و جرقه‌های ایده‌های ریز و درشت در ذهن‌شان زده شود. یکی از این ایده‌ها نرم‌افزار «مسیردهی شغلی برای بچه‌ها از سن پایین» بود که یکی از اعضا ایده آن را مطرح کرد؛ طرحی رد شده بود که مجموعه نصر توانست در سطح ملی از وزارت  ورزش  و جوانان اعتبار کسب کند و امروز توانسته با پایلوت البرز و در سطح کشوری برگزار شود.
از چشم‌انداز مجموعه نصر می‌پرسم. مجموعه‌ای که هدف جوانان فعال در آن  کمک به توسعه کشور در زمینه فناوری است.
در حال حاضر مجموعه خواهان این نیست که در سطح بین‌المللی وارد شود و کارهایی را در حوزه جهانی انجام بدهد. تصمیم مجموعه این است که رویکرد استیشاری داشته باشد تا متخصصان و افرادی که صاحب فکر و ایده هستند فضایی داشته باشند تا بتوانند با بهره‌گیری از آن برای توسعه کشور ایده و مشاوره بدهند و ما بتوانیم با استفاده از یک سازمان پویا، کشورمان را در حوزه فناوری و فنی به سطحی برسانیم که لیاقت آن را داریم. 

راه های ارتباطی

تلفن : 09125644450 - 02632562090
ایمیل : souri@pha.co.ir
آدرس : کرج - ضلع شرقی پارک نبوت - مجتمع تجاری اداری پارسیان - بلوک B - طبقه دوم - واحد 211