شروین سوری مشاور و مجری پروژه های فناوری اطلاعات

Shervin Souri Consultant And Executer Of IT Project

تاریخ انتشار: ١٣٨٩/٠٢/١٢

ضرورت اتخاذ راهکارهای مناسب برای کاهش آسیبهای نرم افزاری

نخستین کنفرانس ملی نرم افزار های آزاد
نخستين كنفرانس ملي نرم افزارهاي آزاد (متن باز) با همكاري مديريت فرهنگ و ارشاد اسلامي كرج، معاونت فرهنگي شهرداري كرج، مركز تحقيقاتي فنآوري اطلاعات و ارتباطات پيشرفته دانشگاه صنعتي شريف، انجمن صنفي كاربران نرم افزارهاي آزاد و شركت پردازش هوشمند البرز، 11 ارديبهشت ماه جاري از ساعت 15 تا 20 در تالار شهيدان نژاد فلاح كرج برگزار مي‌شود.

به گزارش خبرگزاري فارس از كرج به نقل از اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي اين شهرستان، مهدي عسگري اظهار داشت: نرم فزار آزاد، نرم افزاري است كه تحت قانون كپي رايت نيست و تمام كاربران مي‌توانند از آن استفاده كنند و كاربر، آزادي‌هايي در اجرا، بررسي، توزيع و تكثير، تغيير و انتشار آن نرم افزار را دارد. وي اظهار داشت: امنيت، استقلال و خودكفايي، حق انتخاب و توانمندي، توسعه صنعت و فناوري و منافع مالي بلند مدت از ويژگي‌هاي آشنايي با نرم افزارهاي آزاد است. اين مسئول خاطرنشان كرد: اطلاع رساني به عمومي مردم و آشنا ساختن شهروندان با نرم افزارهاي آزاد از ديگر اهداف برگزاري اين همايش به شمار مي‌رود چرا كه هيچ شركت و شخصي نمي‌تواند كار با اين نرم افزارها را محدود سازد. عسگري يادآور شد: استادان و متخصصان در كنفرانس ملي نرم افزارهاي آزاد، نرم افزارهاي آزاد را از تمام ابعاد سياسي، اقتصادي، فرهنگي و علمي بررسي مي‌كنند.

استان تهران - خبرگزاری مهر: مشاور ارشد پروژه لینوکس بومی و مدرس و عضو هیئت علمی دانشگاه گفت: راهکارهای مناسب به منظور کاهش آسیبهای نامطلوب ناشی از کمبودهای نرم افزاری اتخاذ و در این خصوص به همه موارد مور نیاز توجه شود.

به گزارش خبرنگار مهر در کرج، جلال حاجی غلامعلی در نخستین کنفرانس ملی نرم افزارهای باز در تالار شهیدان نژادفلاح کرج افزود: تحریم نرم افزاری در بسیاری از موارد علیه ایران وجود دارد و لازم است دستگاه های ذیربط راهکارهای مناسب و مطلوبی را به کار گیرند تا اثرات این تحریم به زمینه های نرم افزاری در کشور ما لطمه نزند.

وی ادامه داد: ممکن است در کوتاه مدت با اتخاذ برخی راهکارها بتوانیم با تحریمی که در زمینه نرم افزاری علیه کشور ما وجود دارد، مقابله کنیم اما به طور مسلم این راهکارها باید کاملا اصولی و کارشناسی شده باشد تا بتوانیم در درازمدت نیز در مقابل تحریمها دفاع کنیم.

این مسئول اظهار داشت: مایکروسافت به تازگی بخشی از نرم افزارهای خود را در سایت خودش می گذارد و گرفتن آنها پروسه ای طولانی دارد در حالیکه می توان با اتخاذ برخی راهکارها آثار نامطلوب ناشی از این امر را جبران و نیاز در این زمینه را رفع کرد.

"لینکوس" در فواصل کوتاه مدت، نیاز به نصب مجدد ندارد

حاجی غلامعلی عنوان کرد: یکی از مزایای استفاده از "لینکوس" این است که در فواصل کوتاه مدت، نیاز به نصب مجدد ندارد که این امر باعث می شود تداوم استفاده از آن راحت تر باشد و کاربران با مشکل کمتری مواجه شوند.

وی خاطرنشان کرد: استفاده از برنامه لینوکس در زمینه های کامپیوتری مزایای فراوانی دارد و بسیاری از سازمانها و نهادها می توانند از آن استفاده کنند.

این مسئول یادآور شد: البته مهاجرت نرم افزاری به لینوکس پروسه ای طولانی است به عنوان مثال در خصوص یکی از بانکهای کشور مدتها طول کشید تا توانستیم برنامه مهاجرت یادشده را روی برگه بیاوریم.

راهکارهایی اتخاذ شود که تا زمان انجام کامل مهاجرت نرم افزاری، امور کامپیوتری تعطیل نشود

وی اضافه کرد: البته می می توان راهکارهایی اتخاذ کرد که تا زمان انجام کامل مهاجرت نرم افزاری، کارها و امور کامپیوتری تعطیل نشود و سازمان و نهادهای مربوطه بتوانند فعالیتهای کامپیوتری خود را همچنان ادامه دهند.

این مسئول عنوان کرد: لینوکس به خودی خود، یک هسته (Kernel) است. هسته، بخش اصلی سیستم‌عامل را تشکیل می‌دهد که کار آن کنترل داده‌ها، مدیریت حافظه، سخت‌افزار، ورود و خروج داده‌ها و تمامی موارد اصلی سیستم‌عامل اسیت.

وی بیان کرد: لینوکس به خودی خود سیستم‌عامل به شمار نمی‌رود، بلکه با استفاده از ابزارهایی که پروژه گنو (GNU) برای آن تولید کرده است، تبدیل به یک سیستم‌عامل کامل می‌شود.

حاجی غلامعلی خاطرنشان کرد: به همین دلیل است که لینوکس را معمولا گنو/گنو/لینوکس یا GNU/Linux می‌نامند و با اضافه کردن سایر نرم‌افزارهای بازمتن به آن می‌توان از آن در موارد متعددی مانند سرویس‌دهنده‌ها، ایستگاه‌های کاری، کامپیوترهای روی‌میزی، ابر رایانه‌ها، ابزارهای صنعتی و پزشکی که دارای سیستم‌های درونه‌ای (Embedded) هستند و... استفاده کرد.

وی افزود: از نظر فنی، گنو/لینوکس را می‌توان نمونه بازمتن و آزاد سیستم‌عاملهای خانواده یونیکس نامید زیرا بر اساس استاندارد POSIX پیاده سازی شده و کاملا با آن سازگار است.

این مسئول یادآور شد: بنابراین گنو/لینوکس را می‌توان نواده سیستم‌عامل پرسابقه و مستحکم یونیکس دانست که البته خواص خوب آنرا نیز به ارث برده است.

کنفرانس نرم مایکروسافت برگزار شود

در ادامه این مراسم نیز دبیرکل کانون علمی و پژوهشی پردازش هوشمند و مدیرعامل شرکت پردازش هوشمند البرز اظهار داشت: نیاز به برگزاری کنفرانس ماکروسافت احساس می شود و لازم است زمینه های لازم برای تحقق این امر فراعم شود.

شروین سوری ادامه داد: کانون پردازش هوشمند و شرکت پردازش هوشمند البرز فعالیتهای مختلفی را در جهت افزایش دانش کامپیوتر در کشور انجام می دهد و همه می توانند در آن عضو باشند.

وی خاطرنشان کرد: علاقمندان جهت کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه می توانند به آدرس الکترونیکیwww.iran-fanavari. com مراجعه کنند.

راه های ارتباطی

تلفن : 09125644450 - 02632562090
ایمیل : souri@pha.co.ir
آدرس : کرج - ضلع شرقی پارک نبوت - مجتمع تجاری اداری پارسیان - بلوک B - طبقه دوم - واحد 211